Valoare netă Valentino Rossi: Wiki, Căsătorit, Familie, Nuntă, Salariu, Frați

Anonim

Valoarea netă a lui Valentino Rossi este de 120 de milioane de dolari

Valentino Rossi Wiki Biografie

Valentino Rossi s-a născut în 1979, în Urbino, Tavullia, Italia. Valentino este un motociclist de succes, care este cunoscut în întreaga lume pentru că a câștigat multe campionate mondiale, inclusiv „Campionatul Mondial MotoGP” și „Campionatul Mondial Grand Prix” de mai multe ori. De-a lungul carierei sale, Valentino a câștigat multe titluri și premii, dar a fost, de asemenea, clasat pe locul 63 în „Lista Forbes Cele mai puternice celebrități 100”, fiind al doilea cel mai bine plătit atlet din afara SUA, el este și cel mai tânăr călăreț din vreodată. a câștigat Campionatul Mondial de Motociclete 125cc. Pe lângă aceasta, Valentino a stabilit și multe recorduri diferite de-a lungul carierei sale. Așa că nu este nicio surpriză că el este numit unul dintre cei mai buni motocicliști din toate timpurile.

Valoarea netă a lui Valentino Rossi 120 de milioane de dolari

Deci cât de bogat este Valentino Rossi? Surse estimează că valoarea netă a lui Valentino este de 120 de milioane de dolari, cea mai mare parte a averii sale provenind din cariera sa de motociclist profesionist și, de asemenea, din alte activități legate de sportul cu motor. Întrucât Valentino are doar 35 de ani, există încă șanse mari ca valoarea netă a lui Valentino să devină mai mare.

Tatăl lui Valentino, Graziano Rossi, a fost și un motociclist, motiv pentru care Valentino a început să călărească de la o vârstă foarte fragedă. Mama lui era preocupată de siguranța lui Valentino, așa că la început a trebuit să meargă pe un kart, câștigând astfel campionatul regional de kart în 1990 și multe alte curse, dar interesul său real a fost întotdeauna pentru motociclete. În 1996, Valentino a participat la „sezonul Campionatului Mondial” și chiar a câștigat „Marele Premiu al Campionatului Mondial”. Acest lucru a adăugat mult la valoarea netă a lui Valentino Rossi. Mai târziu a câștigat și mai multe titluri și a devenit și mai remarcabil și aclamat printre altele. În 2002, Valentino a început să concureze în „Campionatul Mondial MotoGP”. Acest lucru a avut un impact uriaș asupra creșterii valorii nete a lui Valentino Rossi. În total, Valentino Rossi a câștigat nouă campionate mondiale de motociclete în toate cele trei categorii majore, inclusiv șase în clasa majoră, 500cc/MotoGP. De-a lungul carierei, Valentino a lucrat cu companii precum „Yamaha”, „Honda” și „Ducati”, toate pe care le-a condus în campionatele mondiale.

Pe lângă cariera sa de motociclist, Valentino a mai făcut și alte activități de sport cu motor. În 2006, Valentino a testat o mașină „Ferrari Formula One”. Lui Valentino îi place foarte mult raliurile și a participat la mai multe mitinguri. În plus, Valentino deține „Sky Racing Team by VR46”. Acest lucru face, de asemenea, să crească valoarea netă a lui Rossi.

Valentino păstrează viața privată de public și de aceea nu sunt multe de spus despre asta. Deține o vilă în Ibiza și acum locuiește aproape de familia sa în Tavullia. În 2007 Valentino a avut unele probleme în ceea ce privește evaziunea fiscală, dar a reușit să le depășească. Una peste alta, se poate spune că Valentino Rossi este unul dintre cei mai de succes motociclisti, care este cunoscut în întreaga lume. Nu există nicio îndoială că în viitor Rossi va realiza și mai mult și că în curând fanii săi vor auzi mai multe despre realizările sale.