Valoare netă Lyoto Machida: Wiki, Căsătorit, familie, nuntă, salariu, frați

Anonim

Averea netă a lui Lyoto Machida este de 4 milioane de dolari

Lyoto Machida Wiki Biografie

Lyoto Carvalho Machida s-a născut pe 30 mai 1978, în Salvador, Bahia, Brazilia, de origine japoneză (tată) și parțial portugheză și italiană (mamă) și este un artist marțial mixt, cel mai bine cunoscut în lume pentru câștigarea UFC. Titlu de campionat la categoria grea ușoară. Cariera sa a început în 2003.

Te-ai întrebat vreodată cât de bogat este Lyoto Machida, la sfârșitul anului 2016? Potrivit unor surse autorizate, s-a estimat că averea netă a lui Machida este de până la 4 milioane de dolari, câștigate prin cariera sa de succes, timp în care a înregistrat 22 de victorii și șapte înfrângeri.

Valoarea netă a Lyoto Machida de 4 milioane de dolari

Lyoto este unul dintre fiii născuți de maestrul japonez de karate Shotokan Yoshizo Machida și de soția sa, Ana Claudia. Încă de la vârsta de trei ani, Lyoto a fost aruncat în artele marțiale, iar 10 ani mai târziu a ajuns să-și câștige centura neagră la karate. Înainte de a deveni profesionist, Lyoto a devenit destul de cunoscut în rândurile amatorilor, câștigând mai multe turnee, printre care și turneul Pan American de Karate din 2001, și apoi învățând Muay Thai în Thailanda.

În 2003 și-a făcut debutul oficial profesionist împotriva lui Kengo Wtanabe, pe care l-a câștigat prin decizie unanimă. A continuat în același ritm, trecând la un record de 15-0 învingându-i pe unii dintre cei mai renumiți luptători, printre care Stephen Bonnar, BJ Penn, Sam Greco, Vernon White, Sam Hoger, Kazuhiro Nakamura, Thiago Silva și Rashad Evans, câștigând Campionatul UFC la categoria grea ușoară de la acesta din urmă. Apoi și-a apărat titlul împotriva lui Mauricio Rua, cu toate acestea, a pierdut în următoarea lor confruntare, pe care Rua a câștigat-o prin KO. Apoi a mai pierdut un duel, de data aceasta cu Quinton Jackson, dar a revenit împotriva lui Randy Couture, pentru care a primit onorurile Knockout of the Night. Inspirat de această victorie, Lytoto l-a provocat pe campionul UFC la categoria grea ușoară la acea vreme, Jon Jones, cu toate acestea, a pierdut prin KO în turul doi.

Lyoto a continuat cu rezultate mixte și a trecut la categoria medie, învingându-l pe partenerul de antrenament Mark Munoz prin KO, care i-a câștigat al patrulea premiu „Konckout of the Night”, iar apoi a luptat împotriva lui Chris Weidman pentru titlu, dar a pierdut încă o dată, prin decizie unanimă. Ultima sa victorie a venit împotriva lui C. B. Dollaway, pentru care a primit onorurile Performance of the Night.

Cu toate acestea, la începutul anului 2016, UFC l-a interzis pe Lyoto din asociație, deoarece s-a descoperit că folosea o substanță interzisă presupus pentru o performanță mai bună. Cel mai recent, el a revenit într-un concurs de grappling împotriva lui Jake Shields, pe care l-a pierdut în runda finală.

În ceea ce privește viața personală, Lyoto este căsătorit cu Fabyola, iar cuplul are doi copii, ambii fii.